Výměna oleje

Motorový olej

promazává jednotlivé části motoru, čímž ho chrání a zajišťuje mu delší životnost a výkon. Proto je v zájmu každého motoristy navštěvovat v patřičném intervalu autoservis a olej ve svém autě vyměnit. Na dnešním trhu je mnoho výrobců olejů, ale je jen těžko říct který je ten nejlepší. Proto vám nabízíme  malou pomoc jak se orientovat v písmenech a číslech.

Nejrozšířenější viskozní klasifikace podle normy SAE používaná pro označení motorových olejů. Má 11tříd,z toho 6tříd pro ZIMNÍ provoz označených písmenem W(Winter).SAE 0W,5W až 25W a 5 tříd určených pro letní provoz.SAE 20až 60. Oleje jsou do tříd zařazované podle viskozity, kterou mají za určité teploty. U zimních olejů se udává hraniční tepota, při které je olej čerpatelný a umožňuje snadné spouštění motoru.

Vliv viskozitní třídy oleje SAE na startovatelnost motoru

Vliv viskozitní třídy oleje SAE na startovatelnost motoru

Převodový olej

Je nutno kontrolovat dle servisního intervalu přibližně po 30 000km u starších aut i častěji. Nebo když zjistíte že vám olej z převodovky uniká. Při větším úniku oleje se může poškodit převodovka, ložiska a ozubení kola. Pokud je nedostatečná olejová náplň pak není schopna zabezpečit bezpečné mazání. Výměna oleje v převodovce se doporučuje dle výrobce podle typu oleje asi po ujetí 80-100 000km. Novější vozy můžou mít trvalou náplň v převodovce, což znamená že se náplň nemění. Důležité je také nezapomínat na výměnu oleje v rozvodovce, diferenciálu neno mezinápravovém diferenciálu.

Mazací plán


OLEJOVÝ SERVIS - jaký olej do vozu:

Následující odkaz, http://www.castroledge.cz/iframe.php vám pomůže přesně zjistit, jaký olej výrobce doporučuje do vašeho vozidla. Po kliknutí na následující odkaz se řiďte pokyny výrobce. Zde si zvolíte požadovanou značku vozidla. Dále si vyberete model vašeho vozu a pak si navolíte typ vozu a rok výroby. Na následující stránce se vám zobrazí celý mazací plán pro váš vůz. Zde naleznete doporučené mazací oleje pro motor, náplň do mechanické a automatické převodovky, dále typ oleje do diferenciálu a náplň do chladící soustavy.

 

Potřebujete zkontrolovat nebo vyměnit olej ve vašem automobilu? Obraťte se na náš autoservis SHAKE v Morkovicích a rádi vám s tímto pravidelným servisem pomůžeme.

Digitalizace VHS na DVD | Skenování diapozitivů, Skenování negativů |